כשרציתי לבנות אתר נאלצתי לשאול את עצמי שאלות שנראו קלות אך מסתבר שהיו קשות
תודה למי שעזר ועוזר לי בתהליך

ש: בשביל מי האתר הזה?

ת: אתר מתמטי.קום הוקם כדי לרכז מידע לגבי הבגרות במתמטיקה ומתמטיקה בכלל עם דגש על פנייה אל לקויי למידה. באתר תמצו מידע מגוון המיועד לתלמידי יסודי עד תיכון, להוריהם, לבוגרי תיכון המעוניינים להשלים או לשפר את הבגרות שלהם, לסטודנטים בפועל או בפוטנציה ובעצם לכל אחד אשר רוצה להביס את המתמטיקה שמיררה את חייו בתיכון.

ש: אז למה דוקא מתמטיקה?

ת: התשובות במתמטיקה תמיד היו חותכות – נכון או לא נכון, אמת או שקר, בום טראח.
אלה החותרים לאמת המוחלטת תמיד ימצאו במתמטיקה נקודת פתיחה נוחה ויציבה לצאת למסעם המפרך והאינסופי, מה שהופך את העיסוק בה לכזה שמתגמל את הלומד במשוב מיידי.
היא גם לא נתונה לפרשנויות ולגחמות של בודק זה או אחר – כל הדרכים כשרות כל עוד הן במסגרת החוק. פתרון כל בעיה הוא בהישג יד עבור כל אחד שמכיר את החוקים ופועל על פיהם, ואולי יותר מכל – המתמטיקה משלבת היצמדות למסגרת ולחוקים ברורים ונוקשים, אך באותה עת מעודדת יצירתיות מחשבה חופשית ויכולת פריטת בעיה גדולה לאוסף של בעיות קטנות – יכולת רבת ערך גם בעולם האמיתי.

גבולותיה של המתמטיקה נושקים לעולם הלא וודאי או הלא נתפס, והעיסוק במושגים כמו אפס או אינסוף מביא עימו הגיגים על מהות הנשגב והנסתר. השימוש בהיקשים לוגיים של אם… אז בהכרח ש…. עובר התפחות הדרגתית ומיושם בכל התחומים של המתמטיקה כמו גם בטיעונים הפילוסופיים, או במילים אחרות, בחיים עצמם.

ש: ובנימה קצת יותר אישית עליך?

ת: אני בן 37, בעל תואר BA בכלכלה ומנהל עסקים. נשוי לבתיה ואבא לתום וליבי.
גר בהדר-יוסף, תל-אביב וכאן גם ממוקמת כיתת הלימוד מתמטי.קום.
אני מלמד בשפות עברית ואנגלית.

מעל ל-13 שנים שאני עוסק בחינוך, הדרכה והגשה לבגרות. ההתמחות שלי מתמקדת בהדרכת תלמידים עם הפרעות קשב וריכוז, דיסלקציה, היפראקטיביות ושלל מושגים הנופלים תחת הכותרת "לקויי למידה" ו ADD  או ADHD.
עד שנת 2010, לימדתי מתמטיקה בבית-הספר לחינוך מיוחד "הבית של תמר". שם ניתנה לי הזכות לקדם ולעורר השראה בדורות של תלמידים. היום רבים מהם כבר בעלי תואר אקדמאי.
כיום, מלבד השיעורים והקבוצות שאני מלמד במתמטי.קום, אני גם מגיש לבגרות במתמטיקה בפרוייקט של משרד החינוך במספר תיכונים. אני דואג להישאר תמיד מעודכן מול תוכנית הלימודים של משרד החינוך אשר עוברת טלטלות ושינויים מידי שנה.
למזלי המתמטיקה עצמה, גם אם התקדמה המון, לא השתנתה הרבה ב-2000 שנה האחרונות.

ש: מהו ה"אני מאמין" שלך?

  1. כל אחד יכול ללמוד.
    ייתכן והלימוד אינו בא לכם בקלות, זה לא אומר שאינכם יכולים. פעמים רבות נתקלתי בתלמידים שחוו צלקת של כישלון בשלב כלשהו, כישלון שטבע בהם תווית של יאוש והשלמה עם חוסר היכולת. לפעמים הצלקת הזו קוברת תחתיה את האמת ולא מאפשרת לתלמיד לתת לעצמו הזדמנות שניה. מה רבים הסיפורים על מורים שהערותיהם המייאשות מהדהדות לאורך השנים, על הורים שבאקט של אהבה ודאגה לחצו כל-כך עד שהלחץ עצמו הכשיל את המטרה, ייתכן שגדלתם בצילם של אח או אחות מוצלחים מאד והתחרות הייתה לא הוגנת – הסיפורים הם מגוונים, אך המשותף לכולם – הוא אותם משפטים מוכרים המהדהדים בראש: מתמטיקה זה לא בשבילי או אני בחיים לא אבין את זה או אוף! אין לי סיכוי. תחילתו של התהליך הוא בשינוי דפוסי חשיבה מעכבים כאלה!
  2. כשהתלמיד מוכן – המורה מגיע.
    מורה טוב, גם אם הוא המורה הטוב ביותר בעולם, לא יצליח ללמד את מי שאינו רוצה ללמוד. הדבר הראשון שתלמיד צריך לעשות הוא להחליט שהוא רוצה ושהוא מוכן ללמוד.
  3. לטעות באימונים – לנצח בקרב.
    אם התגברתם על הפחד מלטעות עשיתם 90% מהדרך לתיקון. בכל תחום בחיים, כל תהליך הלמידה מושתת על טעויות – רובנו גדלים בתחושה שלטעות זה מביך, כואב, ואפילו אסור. אך האמת היא שהטעיה הינה החלק המשמעותי ביותר בתהליך הלמידה – אז אל תשנאו את הטעויות – לימדו מהן.

ש: אפשר עוד כמה מילים על הניסיון שלך?

ת: מיד עם סיום התואר חיפשתי תפקיד כמורה והגעתי לבית הספר "הבית של תמר" שם התוודעתי לראשונה למושג "לקות למידה".  העבודה עם נערים ונערות הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ברמות שונות ומגווונות הייתה חוויה עצמתית ורבת השפעה על האדם שאני היום. הצעידה עם תלמידים המנהלים מאבק תמידי לכיבוש נושאים שנראים לרבים כטריויאלים אילצה אותי להכיר כמעט כל צורה אפשרית של לימוד והעברת החומר וחידדה את יכולתי לאבחן את הנקודה שממנה נובע הקושי. למדתי להכיר דפוסי חשיבה וטעויות נפוצות יותר ונפוצות פחות ולעזור לתלמיד למצוא דרכים לפתור את הקושי. אני באמת מאמין כי כל אחד יכול ללמוד מתמטיקה, כל שנדרש הוא רצון, בגרות אישית ומורה שמתאים לתלמיד.

העבודה עם ילדים והדרכה בכלל, הם העיסוקים שמקנים לי את מירב האושר ועל כן אני עושה אותם היטב ומהלב. כיום מרבית עבודתי מתרכזת בכיתת מתמטי.קום בתל-אביב, בשיעורי העשרה ולמידה, פרטיים וקבוצתיים.

אינני מתהדר בתואר מתחום החינוך והדידקטיקה, אני מחזיק בתואר צנוע של BA בכלכלה ומנהל עסקים, אך ההוראה, העבודה עם תלמידים והמתמטיקה טבועים עמוק בדי אן איי שלי. הכלים העומדים לרשותי הם יצירתיות מחשבתית, סבלנות והמון אמפתיה, התוצאות כבר מדברות בעד עצמן.

אני מקווה שהאתר יהיה שימושי לתלמידים ושתמצאו בו מענה לצרכים שלכם.

ש: בהצלחה

ת: תודה רבה