קבוצה מבחינתי כוללת 3 תלמידים ומעלה. 2 תלמידים זה בעצם שיעור פרטי משותף. לרוב, קבוצה מכילה 4-8 תלמידים בני אותו גיל בערך ובמסגרתה לומדים יחד את אותם נושאים, תוך שמירה על קצב למידה משותף. עם זאת, ישנן גם קבוצות מעורבות, בהן הדגש הוא על עבודה בקצב התקדמות אישי. קבוצות אלה יכולות לכלול טווח רחב יותר של גילאים (ובהתאם לכך גם הנושאים שונים מתלמיד לתלמיד), כשמידי פעם אני מסב את תשומת לב כל הקבוצה לסקירה קצרה של נושא או תופעה מסויימת בהקשר עבודתם.

למי זה מתאים?

למידה בקבוצה אינה מתאימה לכל אחד. רבים פונים אלי למטרת שיעורים פרטיים בדיוק בגלל שבקבוצה הם אינם חשים בנוח, כל אחד וסיבותיו. אך כדאי לזכור שקבוצות הן קרקע פוריה מאד לתירגול עבודת צוות, סיעור מוחות, פתיחות לצורות חשיבה שונות ויצירתיות. אלה הן איכויות שקשה יותר להגיע אליהן בעבודה אישית. ההקפדה על קבוצות קטנות מייצרת סביבה בטוחה שבה אף תלמיד לא הולך לאיבוד ולכולם ניתנת ההזדמנות לתת ביטוי לדעותיהם, ליכולותיהם ולתרום לשיעור בדרכם.

קורה שקבוצה מורכבת מחברים או אחים, לפעמים יש בכך יתרון עצום, אך לא תמיד זה עובד ויש לבחון את הדינמיקה לאורך מספר שיעורי ניסיון. חשוב לי שהקבוצה תהיה גדולה מסך חלקיה ושהרווח של כל משתתף יהיה גדול יותר ממה שהוא מביא איתו בעצמו. בדרך כלל אני ממליץ להירשם לקבוצה יחד עם מישהו שמכירים ולו בשל העובדה הברורה מאליה שסביבה נוחה ומוכרת עוזרת לתלמידים להתפנות ללמידה עצמה.
עם כל זאת, גם בקבוצות שהזכרתי וגם באלה שבהן אין היכרות מוקדמת בין התלמידים צצה הזדמנות ליצירת קשרים חברתיים חדשים, לביסוס אתיקה קבוצתית של כבוד, שיתוף, גיבוש והבנה הדדית.

אני תמיד פועל ליצירת אוירה הישגית של הקבוצה כישות קבוצתית במקביל לטישטוש התחרותיות (הטבעית) בין חברי הקבוצה – חשוב לי להדגיש לתלמידי כי המטרה היא משותפת ולהנחיל להם גישה של מדידת הצלחה ביחס לנושא ולא ביחס לעמיתיהם.

איזה קבוצות יש?

חוג העשרה

לאורך שנת הלימודים אני מקיים קבוצות למידה שבועיות, לתלמידי יסודי וחט"ב בשיטת הי-סקילס ובשילוב תכנים מקוריים שלי. בקבוצות הללו הדגש הוא על עבודה עצמית וקצב התקדמות אישי. הן מתאימות למתקדמים המבקשים לפרוץ את מגבלות הכיתה בבית הספר, והן למתקשים המבקשים להתעכב על נושאים מהותיים עד לבניית הבנה שלמה המאפשרת להם להתקדם בביטחה.

קבוצות למידה לבגרות

קבוצות ממוקדות בהן לומדים למטרה אחת ויחידה – הצלחה בבחינת הבגרות! גם אם בקבוצות אלה חומר הלמידה הוא טכני, אני תמיד משתדל לבסס גם את הצד התיאורטי ואת ההקשר הרחב של הנושא. הניסיון שלי לימד אותי שכאשר תלמידים מבינים את ההקשר ואת היישום של כלי מתמטי – הם יותר פתוחים ללמידתו בכלל ולתרגול בפרט.
קבוצות הבגרות ייפתחו על בסיס היענות נרשמים ליחידות השונות.

מרתונים לבגרות

כחודש לפני הבגרות אקיים מפגשי מרתון בהם יינתן דגש על פתרון בחינות ואסטרטגיות ניקוד וניהול זמן ופחות על למידת חומר חדש. המרתונים מיועדים למי שכבר למד את כל החומר וזקוק לתרגול והכנה למבחן או ליטושים אחרונים בנושאים מסויימים.

סטודנטים, אקדמאים ותלמידי מכינות

קבוצות למידה במתמטיקה על-תיכונית יתקיימו על פי דרישה, לרוב הקבוצות מתארגנות בעצמן על ידי הסטודנטים עצמם, הם יוצרים עמי קשר, ומבקשים שיעור או תוכנית שיעורים בנושא מסויים.

כמובן, ניתן גם לקבוע איתי שיעורים פרטיים בכל הנושאים הללו.

g ryery eryeryr rt jn g

h

t

h

 

th e

h dr [pke iJWroWr HW9r\sg [soejg mUt0